Нов продукт
Незавършеният политически роман на Христо Ботев – 170 години след раждането на поета – революционер
Съставител и коментари акад. Иван Радев
Внимание: Последни наличности!
Срок на наличността:
“ Да драснем кибрита на въстанието – политическият раман на поета”, незавършеният политически роман на Христо Ботев – 170 години след раждането на поета – революционер.
Изданието представя непубликувания, до сега, замислян и започнат роман от Христо Ботев “Змей”.
Известният литературовед, литературен историк и критик акад. Иван Радев поднесе своята поредна приятна изненада. В това издание акад. Иван Радев прави задълбочен и необичаен за широко познатия ни Ботев анализ на неговото творчество. Тук опознавамечувствителността, нагласите, критериите и мащабите на мислене на самия Ботев, товакоето той ни е оставил, като свое присъствие в романовия жанр, но не в широкопопулярните форми на романа, а във формата на политически роман в статии.
Широкият кръг читатели ще бъде изненадан от факта, че в наши дни се появява Ботево съчинение, обозначено „политическият роман на поета“.На специалистите е известно, че той замисля по-разгърната белетристична творба.
Още когато публикува първите свои стихотворения „Майце си“ и „Към брата си“/1867-1868 г./, Хр. Ботев живее със съзнание за синкретичната природа на Словото. Преди да е отпечатал ред публицистика или белетристика, той онасловява бъдещата си, останала неиздадена, дебютна книга: „Първи поетически опити – проза и стихотворения“ В първите редактирани от него вестници „Дума“ и „Будилник“ наред със стиховете присъстват “Примери от турско правосъдие“, „Петрушан“ и „Смешен плач“, „Това ви чака“, „Хайде на изложбата“, „Долапът“. По въздействие и мащаб на прозренията си Ботевата проза и публицистика не отстъпва на неговата лирика. Сплав от очерково-публицистични елементи, повествователните му текстове винаги залагат на суровите факти, щедро предлагани от робската участ на собствения му народ. Пречупени през могъщия художествено-емоционален заряд на таланта му в името на модерна за времето си радикална нравствено-философска и гражданско-политическа доктрина, те заговарят с езика на съдбовното и прогностичното. И
то намира своите форми, своите трайни внушения...
С безалтернативно-метафоричния си заряд фразата „Да драснем кибрита на въстанието“ събира в себе си всичко, което занимава и вълнува Христо Ботев през 1875 г. Изключително важен и решаващ с последиците си факт за него се оказва възможността в нейното навечерие, от 8 декември, да започне сам издаването на седмичника „Знаме. Вестник политически и книжевни“.Именно на неговите страници – от първия до последния 25-ти брой/27 авг. 1875-та/ - намират място поредицата фрагменти, съставящи неговия своеобразен, да го наречем политически, репортажен тип роман. Ярко и категорично, обхватно и картинно, в такт със задъхания ритъм на авторовата свръхчувствителност и отдаденост, изложението върви по стъпките на събитията. Взаимосвързани по своята същност и цели, тези събития обуславят сцеплението на вложеното в посветените им страници, разкрили тяхната същност и ботевски постигнат мащаб на изображението.
Книгата е 206 страници, с твърда подвързия, съдържа статии и илюстрации.
ISBN 978-954-463-203-8
Цена: 15 лв.